Quantcast
Channel: Poradnik Budowlany - Novio.pl » Inne
Viewing all articles
Browse latest Browse all 13

Ogród zimowy w domu

0
0

Ogród zimowy stanowi interesujące dopełnienie i rozwinięcie przestrzeni otwartej, zorganizowanej wokół domu jednorodzinnego. Z racji swoich specyficznych właściwości doskonale sprawdza się jako miejsce przechowywania roślin doniczkowych wystawianych w okresie wiosenno-letnim poza obręb domu, a wymagających stabilnych warunków cieplnych w porze jesienno-zimowej. Z drugiej strony przestrzeń ogrodu zimowego może służyć roślinom egzotycznych, których uprawa wymaga jednolitych warunków klimatycznych przez cały rok, a które nie mogą być uprawiane w tradycyjnym ogrodzie otwartym.

W zależności od swego przeznaczenia, ogród zimowy organizuje się w wydzielonej przestrzeni zabudowy. Typowe pomieszczenie ogrodowe musi posiadać pełną osłonę w formie przegród ściennych i zadaszenia. Jedną z form zabudowy spełniającej rolę małego ogrodu zimowego może być domowa weranda, połączona klasycznym przejściem z resztą domu i osłonięta charakterystycznym przeszkleniem, gwarantującym dopływ światła słonecznego. Słońce jako naturalne źródło ciepła korzystnie wpływa na wegetację roślin zgromadzonych w przestrzeni wewnętrznej. Jednak z racji niskich temperatur groźnych zwłaszcza zimą, należy odpowiednio zaizolować przestrzeń ogrodu zamkniętego. W niektórych przypadkach optymalne wartości temperatur zapewni ogrzewanie w formie przenośnych grzejników elektrycznych. Jeśli ambicją właściciela ogrodu jest postawienie osobnego pawiloniku roślinnego wypełnionego okazami egzotycznymi, wówczas najlepiej jest zadbać o wszystkie detale na poziomie projektowym po to, aby uniknąć poprawek przy już wykonanej konstrukcji pawilonu.

Im bardziej złożony jest zestaw roślin umieszczonych w pomieszczeniu ogrodowym, tym bardziej skomplikowana jest ich uprawa. Jednocześnie wymagają one dopasowania konkretnych warunków klimatycznych, odwzorowujących naturalny proces wegetacji w ich środowisku życia. Chodzi tu zarówno o temperaturę, jak i wilgotność powietrza oraz warunki naświetlenia i zacienienia wewnątrz strefy ogrodowej. W przypadku dwóch ostatnich wskazanych czynników klimatycznych pewnym ułatwieniem może być samo ukierunkowanie ogrodu zimowego względem układu stron świata. Ten fundamentalny zabieg przełoży się automatycznie na intensywność rocznego nasłonecznienia oraz ilość zacienienia o danej porze dnia. Zorganizowanie przestrzeni ogrodowej po wschodniej stronie domu oznacza mniejsze nasłonecznienie w środkowej części dnia. W rezultacie apogeum ciepła w samo południe nie będzie nadmiernie przegrzewać tak umiejscowionych roślin doniczkowych. A trzeba mieć na uwadze konieczność dostosowania trybu nawadniania i ogrzewania poszczególnych gatunków przy zmiennych warunkach zewnętrznych. Oddziaływanie słońca kumuluje się w strefie przeszkleń na zasadzie gromadzenia energii absorbowanej do wewnątrz pomieszczenia. Stąd ustawianie roślin musi uwzględniać ich indywidualne potrzeby w zakresie nasłonecznienia i wilgotności, nie mówiąc już o wyjściowym składzie podłoża w donicach i pojemnikach. Skład gleby oraz warunki pomieszczenia decydują o sposobie pielęgnacji roślin.

Jeśli domownicy planują wypełnić przestrzeń ogrodu zimowego wyłącznie egzotycznymi gatunkami roślin, wówczas warto postawić na lokalizację po południowej stronie domu. Uzyska się w ten sposób najbardziej wydłużony okres nasłonecznienia, co będzie miało największe znaczenie szczególnie w okresie zimowym. Niemniej nawet rośliny ciepłolubne powinny uzyskać odpowiednią ochronę przed nadmiarem słońca. Trzeba więc zaplanować rozmieszczenie odpowiednich elementów osłonowych, ograniczających ekspozycję słoneczną i dających określony poziom zacienienia w wybranych częściach ogrodu. Kluczowe znaczenie dla uzyskania optymalnych warunków wegetacji roślin będzie miał również prawidłowo zainstalowany system wentylacyjny. Wymiana powietrza musi uwzględniać potrzeby roślin, przy zachowaniu ostrożności co do ilości wtłaczanego do środka świeżego powietrza. Pomiar temperatury i wyrównanie jej w przestrzeni ogrodu zapewnia stabilizację klimatyczną i uniknięcie wszelkiego rodzaju szoku termicznego, który bezwzględnie odbija się na kondycji poszczególnych okazów roślin.

Otwory okienne i drzwi ogrodowe powinny zapewniać optymalną ergonomię użytkową podczas codziennej eksploatacji oraz odpowiadać potrzebom pomieszczenia, które osłaniają. Dlatego warto zastosować wygodne i praktyczne drzwi przesuwne, odpowiednie lufciki i okna dachowe, których wykorzystanie może okazać się bardzo przydatne. Wentylacja naturalna uzupełniana osobnym systemem wentylacyjnym powinna skutecznie regulować jakość powietrza i nie dopuszczać do gromadzenia nadmiaru pary wodnej, oddziałującej na poszczególne gatunki roślin. Przestrzeganie wszystkich zaleceń zapewnia bezpieczną uprawę roślin i pozwala cieszyć się ogrodem zimowym przez okrągły rok.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 13

Latest Images

Trending Articles